Difference between revisions of "SH.CUSTOMERS (table)"
(New page: == wikibot == {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="0" style="border-collapse:collapse" |- | '''Table | SH.CUSTOMERS |- |} {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="0" style="bord...) |
|||
| Line 27: | Line 27: | ||
|- | |- | ||
| CUST_FIRST_NAME | | CUST_FIRST_NAME | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(20) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 34: | Line 34: | ||
|- | |- | ||
| CUST_LAST_NAME | | CUST_LAST_NAME | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(40) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 48: | Line 48: | ||
|- | |- | ||
| CUST_YEAR_OF_BIRTH | | CUST_YEAR_OF_BIRTH | ||
| − | | NUMBER | + | | NUMBER(4, 0) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 55: | Line 55: | ||
|- | |- | ||
| CUST_MARITAL_STATUS | | CUST_MARITAL_STATUS | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(20) |
| null | | null | ||
| | | | ||
| Line 62: | Line 62: | ||
|- | |- | ||
| CUST_STREET_ADDRESS | | CUST_STREET_ADDRESS | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(40) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 69: | Line 69: | ||
|- | |- | ||
| CUST_POSTAL_CODE | | CUST_POSTAL_CODE | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(10) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 76: | Line 76: | ||
|- | |- | ||
| CUST_CITY | | CUST_CITY | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(30) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 90: | Line 90: | ||
|- | |- | ||
| CUST_STATE_PROVINCE | | CUST_STATE_PROVINCE | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(40) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 111: | Line 111: | ||
|- | |- | ||
| CUST_MAIN_PHONE_NUMBER | | CUST_MAIN_PHONE_NUMBER | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(25) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 118: | Line 118: | ||
|- | |- | ||
| CUST_INCOME_LEVEL | | CUST_INCOME_LEVEL | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(30) |
| null | | null | ||
| | | | ||
| Line 132: | Line 132: | ||
|- | |- | ||
| CUST_EMAIL | | CUST_EMAIL | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(30) |
| null | | null | ||
| | | | ||
| Line 139: | Line 139: | ||
|- | |- | ||
| CUST_TOTAL | | CUST_TOTAL | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(14) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 160: | Line 160: | ||
|- | |- | ||
| CUST_EFF_FROM | | CUST_EFF_FROM | ||
| − | | DATE | + | | DATE(7) |
| null | | null | ||
| | | | ||
| Line 167: | Line 167: | ||
|- | |- | ||
| CUST_EFF_TO | | CUST_EFF_TO | ||
| − | | DATE | + | | DATE(7) |
| null | | null | ||
| | | | ||
| Line 174: | Line 174: | ||
|- | |- | ||
| CUST_VALID | | CUST_VALID | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(1) |
| null | | null | ||
| | | | ||
Revision as of 20:01, 24 August 2009
wikibot
| Table | SH.CUSTOMERS |
| Column | Data Type | Nullable | Default | PK | Index |
| CUST_ID | NUMBER | not null | CUSTOMERS_PK | ||
| CUST_FIRST_NAME | VARCHAR2(20) | not null | |||
| CUST_LAST_NAME | VARCHAR2(40) | not null | |||
| CUST_GENDER | CHAR(1) | not null | CUSTOMERS_GENDER_BIX | ||
| CUST_YEAR_OF_BIRTH | NUMBER(4, 0) | not null | CUSTOMERS_YOB_BIX | ||
| CUST_MARITAL_STATUS | VARCHAR2(20) | null | CUSTOMERS_MARITAL_BIX | ||
| CUST_STREET_ADDRESS | VARCHAR2(40) | not null | |||
| CUST_POSTAL_CODE | VARCHAR2(10) | not null | |||
| CUST_CITY | VARCHAR2(30) | not null | |||
| CUST_CITY_ID | NUMBER | not null | |||
| CUST_STATE_PROVINCE | VARCHAR2(40) | not null | |||
| CUST_STATE_PROVINCE_ID | NUMBER | not null | |||
| COUNTRY_ID | NUMBER | not null | |||
| CUST_MAIN_PHONE_NUMBER | VARCHAR2(25) | not null | |||
| CUST_INCOME_LEVEL | VARCHAR2(30) | null | |||
| CUST_CREDIT_LIMIT | NUMBER | null | |||
| CUST_EMAIL | VARCHAR2(30) | null | |||
| CUST_TOTAL | VARCHAR2(14) | not null | |||
| CUST_TOTAL_ID | NUMBER | not null | |||
| CUST_SRC_ID | NUMBER | null | |||
| CUST_EFF_FROM | DATE(7) | null | |||
| CUST_EFF_TO | DATE(7) | null | |||
| CUST_VALID | VARCHAR2(1) | null |
| Relation | Column | Referenced Column |
| SH.COUNTRIES | COUNTRY_ID | COUNTRY_ID |
| Detail Table | Column | Referencing Column |
| SH.SALES | CUST_ID | CUST_ID |