Difference between revisions of "Sales.Customer (table)"
(New page: == wikibot == {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="0" style="border-collapse:collapse" |- | '''Table | Sales.Customer |- |} {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="0" style="bo...) |
|||
| Line 41: | Line 41: | ||
|- | |- | ||
| CustomerType | | CustomerType | ||
| − | | nchar( | + | | nchar(1) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
Revision as of 15:30, 3 January 2009
wikibot
| Table | Sales.Customer |
| Column | Data Type | Nullable | Default | PK | Index |
| CustomerID | int | not null | PK_Customer_CustomerID | ||
| TerritoryID | int | null | IX_Customer_TerritoryID | ||
| AccountNumber | AK_Customer_AccountNumber | ||||
| CustomerType | nchar(1) | not null | |||
| rowguid | uniqueidentifier | not null | (newid()) | AK_Customer_rowguid | |
| ModifiedDate | datetime | not null | (getdate()) |
| Relation | Column | Referenced Column |
| Sales.SalesTerritory | TerritoryID | TerritoryID |
| Detail Table | Column | Referencing Column |
| Sales.CustomerAddress | CustomerID | CustomerID |
| Sales.Individual | CustomerID | CustomerID |
| Sales.SalesOrderHeader | CustomerID | CustomerID |
| Sales.Store | CustomerID | CustomerID |