Difference between revisions of "SH.PROMOTIONS (table)"
(New page: == wikibot == {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="0" style="border-collapse:collapse" |- | '''Table | SH.PROMOTIONS |- |} {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="0" style="bor...) |
|||
| Line 20: | Line 20: | ||
|- | |- | ||
| PROMO_ID | | PROMO_ID | ||
| − | | NUMBER | + | | NUMBER(6, 0) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 27: | Line 27: | ||
|- | |- | ||
| PROMO_NAME | | PROMO_NAME | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(30) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 34: | Line 34: | ||
|- | |- | ||
| PROMO_SUBCATEGORY | | PROMO_SUBCATEGORY | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(30) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 48: | Line 48: | ||
|- | |- | ||
| PROMO_CATEGORY | | PROMO_CATEGORY | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(30) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 62: | Line 62: | ||
|- | |- | ||
| PROMO_COST | | PROMO_COST | ||
| − | | NUMBER | + | | NUMBER(10, 2) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 69: | Line 69: | ||
|- | |- | ||
| PROMO_BEGIN_DATE | | PROMO_BEGIN_DATE | ||
| − | | DATE | + | | DATE(7) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 76: | Line 76: | ||
|- | |- | ||
| PROMO_END_DATE | | PROMO_END_DATE | ||
| − | | DATE | + | | DATE(7) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 83: | Line 83: | ||
|- | |- | ||
| PROMO_TOTAL | | PROMO_TOTAL | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(15) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
Revision as of 20:01, 24 August 2009
wikibot
| Table | SH.PROMOTIONS |
| Column | Data Type | Nullable | Default | PK | Index |
| PROMO_ID | NUMBER(6, 0) | not null | PROMO_PK | ||
| PROMO_NAME | VARCHAR2(30) | not null | |||
| PROMO_SUBCATEGORY | VARCHAR2(30) | not null | |||
| PROMO_SUBCATEGORY_ID | NUMBER | not null | |||
| PROMO_CATEGORY | VARCHAR2(30) | not null | |||
| PROMO_CATEGORY_ID | NUMBER | not null | |||
| PROMO_COST | NUMBER(10, 2) | not null | |||
| PROMO_BEGIN_DATE | DATE(7) | not null | |||
| PROMO_END_DATE | DATE(7) | not null | |||
| PROMO_TOTAL | VARCHAR2(15) | not null | |||
| PROMO_TOTAL_ID | NUMBER | not null |
| Detail Table | Column | Referencing Column |
| SH.COSTS | PROMO_ID | PROMO_ID |
| SH.SALES | PROMO_ID | PROMO_ID |