Difference between revisions of "SH.TIMES (table)"
(New page: == wikibot == {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="0" style="border-collapse:collapse" |- | '''Table | SH.TIMES |- |} {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="0" style="border-c...) |
|||
| Line 20: | Line 20: | ||
|- | |- | ||
| TIME_ID | | TIME_ID | ||
| − | | DATE | + | | DATE(7) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 27: | Line 27: | ||
|- | |- | ||
| DAY_NAME | | DAY_NAME | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(9) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 34: | Line 34: | ||
|- | |- | ||
| DAY_NUMBER_IN_WEEK | | DAY_NUMBER_IN_WEEK | ||
| − | | NUMBER | + | | NUMBER(1, 0) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 41: | Line 41: | ||
|- | |- | ||
| DAY_NUMBER_IN_MONTH | | DAY_NUMBER_IN_MONTH | ||
| − | | NUMBER | + | | NUMBER(2, 0) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 48: | Line 48: | ||
|- | |- | ||
| CALENDAR_WEEK_NUMBER | | CALENDAR_WEEK_NUMBER | ||
| − | | NUMBER | + | | NUMBER(2, 0) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 55: | Line 55: | ||
|- | |- | ||
| FISCAL_WEEK_NUMBER | | FISCAL_WEEK_NUMBER | ||
| − | | NUMBER | + | | NUMBER(2, 0) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 62: | Line 62: | ||
|- | |- | ||
| WEEK_ENDING_DAY | | WEEK_ENDING_DAY | ||
| − | | DATE | + | | DATE(7) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 76: | Line 76: | ||
|- | |- | ||
| CALENDAR_MONTH_NUMBER | | CALENDAR_MONTH_NUMBER | ||
| − | | NUMBER | + | | NUMBER(2, 0) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 83: | Line 83: | ||
|- | |- | ||
| FISCAL_MONTH_NUMBER | | FISCAL_MONTH_NUMBER | ||
| − | | NUMBER | + | | NUMBER(2, 0) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 90: | Line 90: | ||
|- | |- | ||
| CALENDAR_MONTH_DESC | | CALENDAR_MONTH_DESC | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(8) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 104: | Line 104: | ||
|- | |- | ||
| FISCAL_MONTH_DESC | | FISCAL_MONTH_DESC | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(8) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 132: | Line 132: | ||
|- | |- | ||
| END_OF_CAL_MONTH | | END_OF_CAL_MONTH | ||
| − | | DATE | + | | DATE(7) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 139: | Line 139: | ||
|- | |- | ||
| END_OF_FIS_MONTH | | END_OF_FIS_MONTH | ||
| − | | DATE | + | | DATE(7) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 146: | Line 146: | ||
|- | |- | ||
| CALENDAR_MONTH_NAME | | CALENDAR_MONTH_NAME | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(9) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 153: | Line 153: | ||
|- | |- | ||
| FISCAL_MONTH_NAME | | FISCAL_MONTH_NAME | ||
| − | | VARCHAR2 | + | | VARCHAR2(9) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 202: | Line 202: | ||
|- | |- | ||
| END_OF_CAL_QUARTER | | END_OF_CAL_QUARTER | ||
| − | | DATE | + | | DATE(7) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 209: | Line 209: | ||
|- | |- | ||
| END_OF_FIS_QUARTER | | END_OF_FIS_QUARTER | ||
| − | | DATE | + | | DATE(7) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 216: | Line 216: | ||
|- | |- | ||
| CALENDAR_QUARTER_NUMBER | | CALENDAR_QUARTER_NUMBER | ||
| − | | NUMBER | + | | NUMBER(1, 0) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 223: | Line 223: | ||
|- | |- | ||
| FISCAL_QUARTER_NUMBER | | FISCAL_QUARTER_NUMBER | ||
| − | | NUMBER | + | | NUMBER(1, 0) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 230: | Line 230: | ||
|- | |- | ||
| CALENDAR_YEAR | | CALENDAR_YEAR | ||
| − | | NUMBER | + | | NUMBER(4, 0) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 244: | Line 244: | ||
|- | |- | ||
| FISCAL_YEAR | | FISCAL_YEAR | ||
| − | | NUMBER | + | | NUMBER(4, 0) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 272: | Line 272: | ||
|- | |- | ||
| END_OF_CAL_YEAR | | END_OF_CAL_YEAR | ||
| − | | DATE | + | | DATE(7) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 279: | Line 279: | ||
|- | |- | ||
| END_OF_FIS_YEAR | | END_OF_FIS_YEAR | ||
| − | | DATE | + | | DATE(7) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
Revision as of 20:01, 24 August 2009
wikibot
| Table | SH.TIMES |
| Column | Data Type | Nullable | Default | PK | Index |
| TIME_ID | DATE(7) | not null | TIMES_PK | ||
| DAY_NAME | VARCHAR2(9) | not null | |||
| DAY_NUMBER_IN_WEEK | NUMBER(1, 0) | not null | |||
| DAY_NUMBER_IN_MONTH | NUMBER(2, 0) | not null | |||
| CALENDAR_WEEK_NUMBER | NUMBER(2, 0) | not null | |||
| FISCAL_WEEK_NUMBER | NUMBER(2, 0) | not null | |||
| WEEK_ENDING_DAY | DATE(7) | not null | |||
| WEEK_ENDING_DAY_ID | NUMBER | not null | |||
| CALENDAR_MONTH_NUMBER | NUMBER(2, 0) | not null | |||
| FISCAL_MONTH_NUMBER | NUMBER(2, 0) | not null | |||
| CALENDAR_MONTH_DESC | VARCHAR2(8) | not null | |||
| CALENDAR_MONTH_ID | NUMBER | not null | |||
| FISCAL_MONTH_DESC | VARCHAR2(8) | not null | |||
| FISCAL_MONTH_ID | NUMBER | not null | |||
| DAYS_IN_CAL_MONTH | NUMBER | not null | |||
| DAYS_IN_FIS_MONTH | NUMBER | not null | |||
| END_OF_CAL_MONTH | DATE(7) | not null | |||
| END_OF_FIS_MONTH | DATE(7) | not null | |||
| CALENDAR_MONTH_NAME | VARCHAR2(9) | not null | |||
| FISCAL_MONTH_NAME | VARCHAR2(9) | not null | |||
| CALENDAR_QUARTER_DESC | CHAR(7) | not null | |||
| CALENDAR_QUARTER_ID | NUMBER | not null | |||
| FISCAL_QUARTER_DESC | CHAR(7) | not null | |||
| FISCAL_QUARTER_ID | NUMBER | not null | |||
| DAYS_IN_CAL_QUARTER | NUMBER | not null | |||
| DAYS_IN_FIS_QUARTER | NUMBER | not null | |||
| END_OF_CAL_QUARTER | DATE(7) | not null | |||
| END_OF_FIS_QUARTER | DATE(7) | not null | |||
| CALENDAR_QUARTER_NUMBER | NUMBER(1, 0) | not null | |||
| FISCAL_QUARTER_NUMBER | NUMBER(1, 0) | not null | |||
| CALENDAR_YEAR | NUMBER(4, 0) | not null | |||
| CALENDAR_YEAR_ID | NUMBER | not null | |||
| FISCAL_YEAR | NUMBER(4, 0) | not null | |||
| FISCAL_YEAR_ID | NUMBER | not null | |||
| DAYS_IN_CAL_YEAR | NUMBER | not null | |||
| DAYS_IN_FIS_YEAR | NUMBER | not null | |||
| END_OF_CAL_YEAR | DATE(7) | not null | |||
| END_OF_FIS_YEAR | DATE(7) | not null |
| Detail Table | Column | Referencing Column |
| SH.COSTS | TIME_ID | TIME_ID |
| SH.SALES | TIME_ID | TIME_ID |