Difference between revisions of "Sales.CurrencyRate (table)"
(New page: == wikibot == {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="0" style="border-collapse:collapse" |- | '''Table | Sales.CurrencyRate |- |} {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="0" style...) |
|||
| Line 34: | Line 34: | ||
|- | |- | ||
| FromCurrencyCode | | FromCurrencyCode | ||
| − | | nchar( | + | | nchar(3) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
| Line 41: | Line 41: | ||
|- | |- | ||
| ToCurrencyCode | | ToCurrencyCode | ||
| − | | nchar( | + | | nchar(3) |
| not null | | not null | ||
| | | | ||
Revision as of 15:30, 3 January 2009
wikibot
| Table | Sales.CurrencyRate |
| Column | Data Type | Nullable | Default | PK | Index |
| CurrencyRateID | int | not null | PK_CurrencyRate_CurrencyRateID | ||
| CurrencyRateDate | datetime | not null | AK_CurrencyRate_CurrencyRateDate_FromCurrencyCode_ToCurrencyCode | ||
| FromCurrencyCode | nchar(3) | not null | AK_CurrencyRate_CurrencyRateDate_FromCurrencyCode_ToCurrencyCode | ||
| ToCurrencyCode | nchar(3) | not null | AK_CurrencyRate_CurrencyRateDate_FromCurrencyCode_ToCurrencyCode | ||
| AverageRate | money | not null | |||
| EndOfDayRate | money | not null | |||
| ModifiedDate | datetime | not null | (getdate()) |
| Relation | Column | Referenced Column |
| Sales.Currency | FromCurrencyCode | CurrencyCode |
| Sales.Currency | ToCurrencyCode | CurrencyCode |
| Detail Table | Column | Referencing Column |
| Sales.SalesOrderHeader | CurrencyRateID | CurrencyRateID |