Difference between revisions of "Public.categories (table)"
| Line 59: | Line 59: | ||
|} | |} | ||
| − | === | + | === Detail Tables === |
{| border="1" cellpadding="5" cellspacing="0" style="border-collapse:collapse" | {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="0" style="border-collapse:collapse" | ||
|- style="background:silver" | |- style="background:silver" | ||
| − | | ''' | + | | '''Detail Table |
| '''Column | | '''Column | ||
| − | | ''' | + | | '''Referencing Column |
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| − | | [[public. | + | | [[public.category_node_(table)|public.category_node]] |
| categoryid | | categoryid | ||
| categoryid | | categoryid | ||
|} | |} | ||
Latest revision as of 10:24, 27 August 2011
wikibot[edit]
| Table | public.categories |
Columns[edit]
| Column | Data Type | Nullable | Default | Description |
| categoryid | integer | not null | ||
| categoryname | varchar(64) | not null | ||
| categorydescription | varchar(256) | null |
Primary Key[edit]
| Primary Key | Columns |
| category_pkey | categoryid |
Indexes[edit]
| Index | Type | Columns |
| category_idx | categoryname |
Detail Tables[edit]
| Detail Table | Column | Referencing Column |
| public.category_node | categoryid | categoryid |